Zajęcia „Metodą Dobrego Startu” dla uczniów kl. I szkoły podstawowej

Dla potrzeb szkolnictwa w Polsce Metodę Dobrego Startu adaptowała prof. Marta Bogdanowicz. Zajęcia są wskazane dla dzieci przygotowujących się do nauki czytania i pisania. Założeniem Metody Dobrego Startu jest jednoczesne rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, językowych, dotykowo-kinestetycznych (czucie dotyku i ruchu) i motorycznych oraz ich współdziałania, czyli integracji percepcyjno-motorycznej. Funkcje te leżą u podstaw złożonych czynności czytania i pisania. Celem metody jest także kształtowanie lateralizacji (ustalenie ręki dominującej) oraz orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni.

Schemat zajęć

1. Zajęcia wprowadzające:
    • ćwiczenia kształtujące orientację w schemacie własnego ciała-zabawa ruchowa, w której dzieci rozpoznają i nazywają części ciała oraz rozróżniają prawą i lewą stronę ciała,
    • ćwiczenia kształtujące orientację w przestrzeni – stwarzają możliwość do utrwalania umiejętności rozróżniania kierunków oraz stosowania pojęć określających relacje przestrzenne,
    • następnie dzieci poznają piosenkę, wierszyk, który będzie towarzyszył im w dalszej części zajęć
  2. Zajęcia właściwe:
    • ćwiczenia ruchowe,
    • ćwiczenia ruchowo-słuchowe – dzieci śpiewając piosenkę, wypowiadając rytmicznie wierszyk wystukują jej rytm otwartymi dłońmi, pięściami, palcami,
    • ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe – dzieci uczą się kreślić wzór w rytm jednocześnie śpiewanej piosenki, mówionego wierszyka
  3. Zajęcia końcowe – na zakończenie przeprowadza się krótkie ćwiczenia relaksujące lub wyciszające.