Zajęcia grupowe podnoszące kompetencje społeczne dla uczniów od kl. IV szkoły podstawowej

Grupowe zajęcia podnoszące kompetencje społeczne są ukierunkowane na uczniów mających trudności w funkcjonowaniu społeczno-emocjonalnym.

Zadaniem ogólnym zajęć jest lepsze funkcjonowanie uczestników w sferze społeczno-emocjonalnej oraz wspomaganie rozwoju psychospołecznego. Jest to możliwe poprzez organizację środowiska grupowego wspomagającego procesy korekcji zachowań i wsparcia w rozwoju kompetencji społecznych. Cele zajęć obejmują także szeroko pojętą psychoedukację – poznawanie przez uczniów różnorodnych zagadnień, które pozwolą im lepiej i sprawniej funkcjonować społecznie oraz radzić sobie z różnymi problemami. Istotne jest także proponowanie oddziaływań odpowiadających na potrzeby rozwojowe młodego człowieka i wzmacnianie możliwości realizacji zadań rozwojowych.

Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi dobieranymi według potrzeb grupy, jej etapu i indywidualnych predyspozycji uczestników.

Cele szczegółowe:

• odreagowanie napięć emocjonalnych, co pozwala na aktywne uczenie się nowych umiejętności psychologicznych,
  • zdobywanie wiedzy o sobie, swoich mocnych stronach i otaczającym świecie interpersonalnym, wzmacnianie poczucia własnej wartości,
  • rozwijanie umiejętności autoprezentacji,
  • nabywanie umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji, odpowiedzialności za swoje wybory,
  • kształtowanie umiejętności rozpoznawania swoich i cudzych emocji, jak również ich wyrażania,
  • dostarczanie wiedzy na temat roli emocji w życiu człowieka i sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami,
  • uczenie się korzystniejszych sposobów funkcjonowania w obszarze interpersonalnym czy też kształtowanie nowych wzorców zachowań,
  • nabywanie umiejętności skutecznego porozumiewania się, asertywnego zachowania,
  • wypracowanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i konfliktami,
  • uczenie się współpracy, akceptacji drugiej osoby, pełnienia ról społecznych,
  • zaspokajanie potrzeb rozwojowych: aktywności ruchowej, zabawy, interakcji z rówieśnikami, wyrażania siebie, aprobaty społecznej, przynależności do grupy, twórczości, bezpieczeństwa, zaufania, wsparcia.