Zajęcia rozwijające kompetencje społeczne dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów z klas I – III szkoły podstawowej, u których zdiagnozowano całościowe zaburzenia rozwoju. W szczególności zapraszamy dzieci z zespołem Aspergera lub autyzmem wysokofunkcjonującym.

Cele zajęć:

• rozwijanie umiejętności rozróżniania i identyfikowania emocji, poznania przyczyn określonych stanów emocjonalnych,
  • rozwijanie umiejętności rozpoznawania znaczenia gestów, ekspresji mimicznej i ciała,
  • rozwijanie umiejętności wykorzystywania komunikatów niewerbalnych (posługiwanie się gestem, mimiką, dystansem),
  • poznanie pozytywnych sposobów rozładowywania napięcia emocjonalnego,
  • rozwijanie rozumienia siebie, innych ludzi oraz sytuacji społecznych,
  • rozwijanie dostrajania się emocjonalnego do sytuacji i osoby, rozwijanie sposobów adekwatnego zachowania się w różnych sytuacjach społecznych,
  • rozwijanie umiejętności prowadzenia dialogu,
  • doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie,
  • rywalizacja – radzenie sobie z porażkami i niepowodzeniami,
  • nauka sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i konfliktowymi,
  • poznanie technik rozwiązywania problemów,
  • poznanie technik radzenia sobie ze stresem.