Czy z niemowlakiem do logopedy?

Początek roku szkolnego to czas, gdy do naszej placówki zgłasza się znaczna ilość rodziców ze swoimi pociechami do logopedów z uwagi na rożne problemy z prawidłowym mówieniem. Często jest zadawane pytanie kiedy należy zgłosić się na badanie logopedyczne. Tu odpowiadam, że już z niemowlakiem i tutaj to stwierdzenie z pewnością budzi zdumienie wielu rodziców, jednak rozwój mowy nie zaczyna się w chwili, gdy dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami. Wiadomym pozostaje fakt, iż dziecko rozwija się w łonie matki i tam też nabywa różnych umiejętności. Dziecko jeszcze przed urodzeniem ćwiczy istotne dla rozwoju umiejętności, jak np. ssanie kciuka będące zapowiedzią późniejszego ssania z piersi mamy lub butelki.

Co można zbadać u niemowlaka? Logopeda jest jednym z tych specjalistów, który na podstawie badania jest w stanie w dużej mierze przewidzieć rozwój dziecka, bowiem prawidłowo wyrażone odruchy i funkcje układu ustno-twarzowego są podwaliną właściwej artykulacji, czyli mowy. Podczas badania sprawdza i ocenia się różne odruchy. Po co sprawdza się takie odruchy- można postawić pytanie. Jakość odruchów jest dowodem dojrzewania układu nerwowego dziecka. Wygórowany odruch ssania (mamy nazywają to „gryzieniem”) uniemożliwia ssanie piersi (sprawia mamie ból) zbyt słaby natomiast uniemożliwia pobieranie pokarmu. Podobnie zbyt silny odruch wypychania języka znacznie utrudnia karmienie. Część odruchów zanika robiąc miejsce następnym ważnym odruchom, tak na przykład odruch kąsania ustępuje odruchowi żucia, który prócz właściwości pokarmowych gwarantuje płynność ruchów mownych na późniejszym etapie rozwoju. Ocenie logopedy podlega także sposób oddychania niemowlaka. Oddychanie buzią szczególnie po katarze może przejść w nawykowe, czego skutkiem jest osłabienie napięcia mięśniowego, przerost migdałków, szybkie podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, co prowadzi do powstawania częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Błędem jest długie karmienie dziecka przetartymi pokarmami. Maluchy już od 6 miesiąca powinny gryźć i żuć np. skórkę od chleba, biszkopty lub chrupki. Jeśli zaniedbamy to dziecko może w przyszłości seplenić lub mieć problemy z głoskami „r”, „l”, „sz”, „ż”, „cz” i „dż”.

Jeśli Państwo zauważycie, że Wasze roczne dziecko porozumiewa się tylko za pomocą gestów lub sylab, np. „da”, „to” a nie używa innych słów, nie rozumie prostych poleceń, np.”idź do mamy”, śpi z otwartymi ustami -to warto poradzić się logopedy, aby w razie występujących trudności wcześnie reagować i pomóc naszemu maluszkowi je przezwyciężyć. Służymy Państwu w tym zakresie pomocą logopedyczną w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie przy ulicy Dworcowej 2, na spotkanie można się umówić osobiście w sekretariacie lub telefonicznie.

autor: Maria Jonko – neurologopeda

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białogardzie świadczy specjalistyczne usługi w zakresie diagnozy, pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Nasze usługi są dobrowolne i bezpłatne, a do ich skorzystania zaproszeni są mieszkańcy z miasta i gminy Białogard, miasta i gminy Karlino, miasta i gminy Tychowo.


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Białogardzie

ul. Dworcowa 2, 78-200 Białogard


Tel/Fax: 94 312 25 96

Tel. komórkowy: 515 082 620

email: pppbialogard@poczta.onet.pl


Sekretariat zaprasza w godzinach: 7:30 - 15:30

od poniedziałku do piątku


mapa dojazdu