„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”

Część I

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały i jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie od kilkunastu lat prowadzona jest „Szkoła dla Rodziców cz. I, czyli jak mówić, żeby dzieci nas słuchały i jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” .

Sekretariat poradni przyjmuje zapisy przez cały rok.

Prowadząca:

• M. Jakubowska – psycholog.

Cele treningu:

• nabywanie praktycznych umiejętności budowania prawidłowych relacji dorosłych z dziećmi, a także ze współmałżonkiem i innymi ludźmi – poprzez poznanie i wdrażanie w kontaktach odpowiednich zasad komunikacji;
  • dostarczenie uczestnikom konkretnych wskazówek doskonalących metody wychowawcze – jak skutecznie radzić sobie w sytuacjach: stawiania dziecku granic, wspierania w radzeniu sobie z emocjami, zachęcania do współpracy, zachęcania do samodzielności, rozwiązywania problemów, uwalniania z roli, budowania odpowiedniej samooceny;
  • uzyskanie przez osoby uczestniczące wsparcia emocjonalnego i możliwości odreagowywania bieżących napięć w relacjach;
  • uświadomienie uczestnikom, że skuteczność wychowania w znacznym stopniu zależy od osoby wychowującej i od pracy, którą włoży ona w zmianę swojego funkcjonowania.

Forma:

• „Szkoła dla Rodziców” to cykl warsztatów prowadzony metodami aktywnymi w grupie przez psychologa i pedagoga;
  • każde ze spotkań trwa 3 godziny i odbywa się w ustalony dzień tygodnia po południu – przez dziesięć kolejnych tygodni; zazwyczaj organizujemy dwie edycje: wiosenną (marzec-maj) oraz jesienną (październik-grudzień).
  • spotkania mają stałą strukturę: rundka na początek (omówienie pracy domowej, z czym przychodzę na zajęcia, co się zdarzyło w ciągu tygodnia), po czym omówienie nowego tematu, ćwiczenia praktyczne oraz rundka na zakończenie (z jakim uczuciem, myślą wychodzę dziś z zajęć);
  • w zajęciach wykorzystywana jest książka „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły” A. Faber, E. Mazlisch;
  • każdy z rodziców na bieżąco otrzymuje materiały z danego spotkania, uczestnicy mają także do wykonania zadania domowe służące praktycznemu wdrażaniu nowopoznanych umiejętności, pracują także w domu ze wskazaną wcześniej książką.

Tematyka zajęć obejmuje:

• Spotkanie I – „Organizacyjne”
  • Spotkanie II – „Poznanie się, kontrakt, integracja”
  • Spotkanie III – „Granice”
  • Spotkanie IV-V – „Uczucia”
  • Spotkanie VI – „Zachęcanie dziecka do współpracy”
  • Spotkanie VII – „Zachęcanie dziecka do samodzielności”
  • Spotkanie VIII – „Kary”
  • Spotkanie IX – „Rozwiązywanie problemów i konfliktów”
  • Spotkanie X – „Wpisywanie dziecka w role i uwalnianie od grania ról”
  • Spotkanie XI – „Pomocna pochwała i zachęta”

Część II

„Rodzeństwo bez rywalizacji”

Istnieje także możliwość udziału absolwentów „Szkoły dla Rodziców cz. I” w cz. II – „Rodzeństwo bez rywalizacji”.

Cele zajęć:

• wspieranie procesu budowania wzajemnych (opartych na więzi i szacunku) relacji między dziećmi,
  • utrwalanie umiejętności wyniesionych z I części „Szkoły dla rodziców i wychowawców”,
  • rozwijanie umiejętności pomocnych w eliminowaniu agresji, rywalizacji, egoizmu, zazdrości między rodzeństwem,
  • uświadomienie mechanizmów wpływających na zaburzone relacje między dziećmi,
  • wymiana doświadczeń pomiędzy rodzicami.

Zagadnienia poruszane w części II:

• rywalizacja i zazdrość między dziećmi,
  • kłótnie, bójki dzieci i różne inne trudności,
  • problemy sprawiedliwości, ulubieńców i egoizmu,
  • wpływ ról na relacje między dziećmi.